32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Бајден: САД се враќаат на светската сцена

Најчитани вести

Американскиот претседател, Џо Бајден, кажа дека САД се враќаат на светската сцена и посочи дека дипломатијата се враќа во фокусот на американската надворешна политика, најавувајќи дека САД ќе ја укинат целата поддршка за офанзивните операции во Јемен и ќе назначат пратеник кој ќе се фокусира на долгогодишниот конфликт.

Тоа е една од неколкуте промени што тој ги најави во својот прв голем говор за надворешна политика по стапувањето на должноста, пренесува Си-Ен-Ен.

Бајден најави значителни промени во американската надворешна политика, вклучително и запирање на прераспределбата на војниците од Германија и зголемување на бројот на примени бегалци во САД.

Тој кажа и дека САД ќе ги обноват своите сојузи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com