17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Бајден: САД се вратија, како и трансатлантското партнерство

Најчитани вести

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва од Минхенската безбедносна конференција (МСЦ) испрати јасна порака до светот дека „САД се вратија“ и дека „се врати трансатлантското партнерство“.

-Не гледаме во минатото, туку само кон иднината. Трансатлантскиот сојуз е силна оска на нашата заедничка безбедност и просперитет, објасни Бајден, првиот американски претседател што учествуваше во МСЦ, што годинава заради пандемијата се одржува виртуелно.

„Партнерството меѓу САД и Европа е столбот на се што се надеваме дека ќе постигнеме во 21 век“, додаде тој.

Бајден истакна дека денешните предизвици се различни и дека светот во моментов се наоѓа на точката на рефлексија.

-Имаме нови кризи кои бараат наше внимание. Не можеме да се фокусираме само на конкуренцијата на големите сили, туку на сите предизвици што постојат. Несомнено е дека САД тесно ќе соработуваат со своите партнери од ЕУ и ќе соработуваат со главните градови од Рим до Рио за да одговорат на предизвиците, рече американскиот претседател.

Тој истакна дека САД се целосно посветени на НАТО и го поздрави фактот дека Европа вложува повеќе во своите воени можности.

-Стоиме зад членот 5 и јасно е дека нападот врз еден од нас е напад врз сите нас, рече Бајден.

Тој најави дека ќе го запре повлекувањето на американските трупи од Германија и рече дека ќе промени некои одлуки на претходната администрација.

Тој додаде дека САД ќе мора да ја обноват својата економска моќ, да се вратат во меѓународните организации и да ги претставуваат своите вредности ширум светот.

-Убеден сум дека демократијата ќе победи. Ние мора да покажеме дека демократијата може да продолжи да претставува одговор на предизвиците на денешниот свет, рече американскиот претседател.

Бајден изјави дека конкуренцијата со Кина ќе стане уште поинтензивна, но, исто така, верува дека глобалниот систем што го изградија САД и Европа со своите партнери ќе биде конкурентен.

-Можеме да победиме во трката за иднината, но потребни се историски партнерства. Ние мора да се спротивставиме на мерките на Кина, сите мора да се придржуваме до истите правила. Ние мора да се залагаме за демократските вредности и да им се спротивставиме на оние што сакаат монополи, кои сакаат да го направат угнетувањето нормално, нагласи тој.

Така, додаде тој, треба да се постапува и кон нападите од Русија.

-Руските лидери сакаат сите да мислат дека сме корумпирани, корумпирани како нив, но светот знае дека не е така. Путин сакаше да го ослабне европскиот проект, НАТО и трансатлантската соработка, рече Бајден.

Тој смета дека за Кремљ е лесно да изврши притисок врз одделни земји, но не и врз трансатлантскиот сојуз.

Тој кажа дека предизвикот што го поставува Русија не е ист со кинескиот, и дека повеќе не станува збор за конфликт меѓу Истокот и Западот, дека некој сака конфликт, туку иднина во која секој самиот може да одлучи по кој пат сака да оди.

-Не можеме да се вратиме во светот на блоковите, мора да соработуваме ако сакаме да ја победиме пандемијата. Потребен ни е нов систем за побрз одговор на биолошките закани. Борбата против климатските промени е глобална егзистенцијална криза што влијае на свежата, рече тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com