Home » Бајден: Рецесијата во САД не е неизбежна и има причини за оптимизам

Бајден: Рецесијата во САД не е неизбежна и има причини за оптимизам

by Журнал.мк

Тој коментираше предупредувања на економисти за можен пат на САД кон рецесија.

Според Бајден, американскиот народ е „многу, многу депресивен” по две бурни години со пандемијата од Ковид-19, економската нестабилност и најновиот раст на цените на горивото што го погодува буџетот на семејствата.

Како што тврди Бајден, потребата за менталното здравје во САД е огромна, бидејќи сè на што луѓето сметаа, се наруши и пропадна. Но, најголем дел е последица на кризата со Ковид-19, смета претседателот.

Неговата оценка е дека има причина за оптимизам. Тој е уверен оти САД се подобро позиционирани од која било земја на светот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More