16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Бајден: Путин размислува за употреба на биолошко и хемиско оружје во Украина

Најчитани вести

Обвинувањата на Русија дека Киев поседува биолошко и хемиско оружје се лажни и покажуваат дека рускиот претседател Владимир Путин размислува да го употреби во војната против Украина, изјави синоќа американскиот претседател Џо Бајден, не наведувајќи никакви докази.

Бајден ги предупреди компаниите и невладини организации веднаш да ја „зацврстат“ својата одбрана и предупреди од потенцијални сајбер напади од страна на руската влада, наведувајќи „разузнавачки тековни информации“ за таквите планови на кремљ.

Американскиот претседателч и другите светски лидери се надеваат дека ќе го финализираат и објават пакетот нови санкции кон Русија. Помош на Украина и демонстрација на западното единство на низата итни самити во Европа оваа недела.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com