Home » Бајден: Путин избра војна која ќе биде со катастрофални загуби

Бајден: Путин избра војна која ќе биде со катастрофални загуби

by Журнал.мк

Американскиот претседател, Џо Бајден, ја осуди руската воена операција во Украина.

„Молитвите на целиот свет се со народот на Украина вечерва, бидејќи тие трпат неиспровоциран и неоправдан напад од руските воени сили. Претседателот Путин избра војна со предумисла која ќе донесе катастрофални загуби на животи и човечко страдање. Само Русија е одговорна за смртта и уништувањето што ќе ги донесе овој напад, а САД и нивните сојузници и партнери ќе одговорат на обединет и решителен начин“, се вели во соопштението на Бајден.

Понатаму се додава дека светот ќе ја повика Русија на одговорност, а истотака ќе бидат координирани сојузниците од НАТО за да се осигура силен и обединет одговор што ќе одврати агресија против алијансата.

Бајден најави дека денеска има договорено итна средба со лидерите од Г-7 и дека потоа ќе се обрати до американскиот народ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More