14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Бајден најавува уште 800 милиони долари помош за Украина

Најчитани вести

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе објави дека САД ќе испратат нови 800 милиони долари нова воена помош за Украина, изјави претставник на Белата куќа.

Се очекува Бајден детално да го претстави планот за време на неговиот говор за ситуацијата во Украина, пренесува агенцијата АП.

Парите се дел од дополнителна воена и хуманитарна помош за Украина, во вкупен износ од 13,6 милијарди долари. Со новата рунда помош, Бајден издвои 2 милијарди долари помош за Украина од преземањето на функцијата.

За денеска е најавено и видео обраќање на украинскиот претседател Володимир Зеленски до Конгресот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com