Home » Бајден именува нова портпаролка

Бајден именува нова портпаролка

by Журнал.мк

Карин Жан-Пјер беше заменичка на портпаролката Џен Псаки и ќе ја преземе функцијата на 13 мај, соопшти Белата куќа.

– Таа ќе биде првата црнкиња, прокламирана ЛГБТК+ личност на оваа позиција. Таа ќе им го даде својот глас на многу луѓе и ќе им овозможи на многумина да сонуваат големи соништа, напиша Псаки на Твитер, најавувајќи од самиот почеток дека ќе се повлече за време на мандатот.

Псаки од Белата куќа заминува на телевизискиот канал MSNBC, јавуваат американските медиуми.

Карин Жан-Пјер (44) е родена во Мартиник. Нејзините родители, по потекло од Хаити, емигрирале во САД. Таа пораснала во Њујорк, каде што нејзиниот татко работел како таксист, а нејзината мајка се грижела за домаќинството. Таа живее со новинарка на Си Ен Ен и имаат една ќерка.

Жан-Пјер дипломирала на престижниот Универзитет Колумбија, а потоа влезе во политиката, често истакнувајќи дека животниот пат на нејзиното семејство, пример за „американскиот сон”, ја одредил нејзината кариера.

Таа работеше и во кампањите на Барак Обама, а потоа и во кампањата на Џо Бајден.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More