4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Бајден го наименува Кристофер Хил за нов американски амбасадор во Србија

Најчитани вести

Американскиот дипломат Кристофер Хил е номиниран за нов амбасадор на САД во Србија, потврдено е на веб -страницата на Белата куќа. Тој е номиниран од американскиот претседател Џо Бајден. Новиот американски амбасадор е запознаен со регионалните прашања, бидејќи тој му беше заменик на Ричард Холбрук, главниот американски преговарач за време на мировните преговори во Дејтон, со што заврши војната во Босна и Херцеговина.

Во декември минатата година, на конференцијата „Наследството на мирот – 25 години мировен договор Дејтон -Париз“, тој посочи дека Дејтон, чија цел беше да ја запре војната, резултираше со некои политички решенија кои не функционираат. Тој беше и специјален пратеник на Соединетите држави за Косово. Тој, исто така, беше амбасадор на Соединетите држави во Ирак, Јужна Кореја, Полска, Северна Македонија и кратко време во Албанија. Кристофер Хил ќе го замени Ентони Годфри, кој беше амбасадор во Белград од ноември 2019 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com