-0.2 C
Skopje
Wednesday, January 26, 2022

Бајден го избра Ли Волоски за помошник при преселбата на бегалците

Најчитани вести

Волоски ќе служи во канцеларијата на советници во Белата куќа и ќе работи со претставници на Советот за национална безбедност и други највисоки асистенти во администрацијата за да обезбеди правна експертиза за прашањата за преселување, истакна официјалниот претставник, кој побарал да остане анонимен.

САД евакуираа десетици илјади Авганистанци од нивната земја за време на повлекувањето од таа држава по 20-годишна војна, а избрзаното повлекување предизвика остри критики, наведуваат западните медиуми.

Воловски претходно беше специјален пратеник на тогашниот американски претседател Барак Обама во неговите напори да го затвори американскиот воен затвор во Гвантанамо, Куба. Таа функција ја извршуваше од јули 2015 до јануари 2017 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com