33.8 C
Skopje
Wednesday, June 23, 2021

Бајден ги продолжи санкциите кон Сирија за уште една година

Најчитани вести

Американскиот претседател eо Бајден ги продолжи едностраните санкции против Сирија за уште една година, се вели во соопштението на Белата куќа.

Санкциите вклучуваат низа ограничувања воведени од Вашингтон помеѓу 2004 и 2012 година.

Овие санкции вклучуваат, особено, замрзнување на средства на одредени лица и правни лица во САД, како и забрана за извоз на одредени категории стоки и услуги од САД во Сирија, пренесе ТАСС.

Во соопштението на Белата куќа се вели дека Бајден го објаснил продолжувањето на санкциите со тоа што „активностите и политиките на сирискиот режим, вклучително и ставови за употреба на хемиско оружје и поддршка на терористички организации“, претставуваат голема закана за националната безбедност на САД, надворешната политика и економија.

„Соединетите држави ги повикуваат режимот на Асад и неговите приврзаници да стават крај на насилната војна против сопствениот народ, да прогласат прекин на огнот низ целата земја, да се олесни испораката на хуманитарна помош и да се преговара за политичко решение во Сирија во согласност со резолуцијата 2254 на Советот за безбедност на ООН“, се вели во соопштението

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести