17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Бајден вели дека мали се шансите до летоска да има колективен имунитет

Најчитани вести

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде тешко за САД да постигнат имунитет на стадо до крајот на летото.

Тој имунитет значи дека најмалку 75 проценти од населението е вакцинирано против коронавирусот.

Бајден за Си-би-ес оцени дека е тешко да се реализира идејата САД да постигнат колективен имунитет пред крајот на летото, пренесува „Гардијан“.

Тој исто така рече дека неговата администрација има намера да го прифати предлогот на Националната фудбалска лига (НФЛ) за масовна вакцинација против коронавирус на стадионите на клубовите за американски фудбал.

Седум стадиони во НФЛ веќе се користени за вакцинирање, а комесарот за НФЛ, Роџер Гудел, на почетокот на оваа недела испрати писмо до Бајден во кое ги нуди преостанатите 23 стадиони.

Според Центрите за контрола и превенција на болести, САД досега дале 41.210.937 дози вакцина против Ковид-19 и дистрибуирале 59.307.800 дози.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com