Барселона ја платила оштетата за Гризман!?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Долго време трае сагата околу Антоан Гризман и неговиот трансфер во Барселона, а ако му веруваме на француски „Л’Eкип“ таа сага конечно заврши.

Реномираниот француски медиум објави дека Барселона конечно ја платила клазулата за Французинот.

Ќе потсетиме Барса требаше во средата да го комплетира трансферот, но се најде во проблем затоа што клубот не можеше да добие банкарска гаранција и работата беше одложена за пократок период.

До 1-ви јули клазулата на Гризман изнесуваше 200 милиони евра, а после таа дата цената на Гризман му беше 120 милиони евра. Барса нудеше десетина повеќе и бараше Атлетико да дозволи да ја исплаќа таа сума на рати, меѓутоа „јорганџиите“ одбија таков договор.

Вчера вечер се појавија најави дека Барселона ги завршила формланостите и ја платила клазулата онака како што бара Атлетико – во целост.

Гризман нема да биде претставен на теренот на „Ноу Камп“, туку само во просториите на клубот. Причина за таквата одлука на Барселона е што дел од навивачите се лути на Бразилецот затоа што ја одби Барселона минатото лето, фановите на Барса тоа го покажаа во натпреварот на „Ноу Камп“ минатата сезона кога испраќаа свирежи до Французинот.

Џ.И.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.