34.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Барселона клуб со најголем приход во сезоната 2019/20

Најчитани вести

Меѓународната консултантска компанија „Делоит” ги сумираше финансиските резултати од сезоната 2019/20 во светскиот фудбал. Најголем приход е забележан во Барселона (715,1 милиони евра).

На второ место е Реал Мадрид (714,9 милиони евра), на трето – Баерн Минхен (634,1 милиони евра).

Во ТОП 10 на оваа листа се и: Манчестер Јунајтед 580,4; Ливерпул 558,6; Манчестер сити 549,2; ПСЖ 540,6; Челзи 469,7; Тотенхем 445,7 и Јувентус 397,9.

Сите екипи имаа помал приход во споредба со сезоната 2018/19. Ова се должи на пандемијата со коронавирус и забраната за присуство на публика на натпреварите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com