9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Барса по пенал-рулетот го елиминира Реал Сосиедад во Суперкупот

Најчитани вести

Барселона се измачи, ама успеа да се пласира во финалето на Суперкупот во Шпанија, откако подобро изведуваше удари од 11 метри од Реал Сосиедад 3-2 (1-1). Екипата на Куман поведе преку Де Јонг, ама Холанѓанецот направи пенал и Ојарзабал израмни. Иако Реал Сосиедад играше добро во финишот, испушти шанси да победи и на пенали загубија на крајот.

Првиот дел започна со шанса на Александер Исак, младиот напаѓач не се снајед најдобро и од блиску биеше право во Тер Штеген. Иако сите очекуваа дека на полувреме нема да има голови, за поинаков исход се погрижија Антоан Гризман и Френки Де Јонг. Французинот нафрли откосо, а играчот за врска со неверојатен акробатски потег со глава го матира противничкиот голман за 0-1 во 39. минута.

На стартот од продолжението баскијскиот тим доби пенал, откако Де Јонг играше со рака. Микел Ојарзабал покажа зашто се смета за најдобар во редовите на Реал Сосиедад и мирно реализира крај десната статива (1-1). Каталонците имаа уште две шанси до крајот, ама Гризман и Дембеле не реализираа, па се играа продолженија.

Сосиедад беше подобар ривал во двете дополнувања од по 15. минути. Прво Залдуа, а потоа во финишот два пати Јанузај можеа да го решат натпреварот во своја корист, ама Тер Штеген ги спречи и го однесе мечот кон пенал-рулетот. Сосиедад отвори лошо и промаши три пенали, па иако си ги врати шансите сепак со 2-3 загуби и не стигна до финалето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести