Home » Баербок со предупредување до Шолц пред неговата посета на Пекинг

Баербок со предупредување до Шолц пред неговата посета на Пекинг

by Журнал.мк

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок бара понаметлива „нова кинеска стратегија“, натрупувајќи притисок врз канцеларот Олаф Шолц пред неговата посета на Пекинг оваа недела, пишува „Шпигел“.

„Сега е од клучно значење во Кина да се разјаснат пораките што ги поставивме заедно во коалицискиот договор“, рече таа.

„Како што е познато, јасно кажавме во коалицискиот договор дека Кина е наш партнер за глобални прашања, дека не можеме да се разединиме во глобализираниот свет, но дека Кина е исто така конкурент и сè повеќе системски ривал“, рече Баербок, додавајќи: „И дека нашата политика за Кина ќе ја засноваме на ова стратешко разбирање и исто така ќе ја усогласиме нашата соработка со другите региони во светот“.

„Јасно ставив до знаење дека ние како федерална влада пишуваме нова стратегија за Кина“, рече таа.

Нејзините коментари го одразуваат триењето во коалицијата по минатонеделната одлука на владата да ја овласти кинеската компанија „Коско“ да купи удел во еден од пристанишните терминали во Хамбург.

Шолц, наводно, се обидел да го протурка договорот и покрај загриженоста на коалиционите партнери, вклучувајќи ги Зелените и либералната ФДП, смета „Политико“. На крајот, на „Коско“ му беше дозволено да купи помал дел од првично планираното.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More