10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

„Баварците“ преживеале хорор: Летот на Баерн одложен поради бомба од 500 килограми

Најчитани вести

Фудбалерите на Баерн во средата гостуваа кај четвртолигашот Бремер во Купот на Германија и го растурија со 12-0.

Сепак, тотално изненадување ги пречека на аеродромот во Бременот кога добија вест дека нивниот лет за Минхен е одложен поради бомба. Аеродромот бил во процес на реновирање, па работниците нашле огромна бомба, од 500 килограми, поставена таму од Америкенците во Втората светска војна.

Нејасно е како таа не била најдена кога се градел аеродромот, но експедицијата на Баерн морала да се снаоѓа за сместување таа ноќ и ден подоцна да се врати дома. Во меѓувреме пиротехничарите излегле на терен и го евакуирале подрачјето во дијаметар од 500 метри за да ја деактивираат бомбата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com