34.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Ајкулите пливаа веднаш покрај сурферот! Дронот ја сними сцената, а потоа започна БОРБАТА ЗА ЖИВОТ!(ВИДЕО)

Најчитани вести

Еве повеќе докази дека ајкулите пливаат секој ден покрај сурфери, пливачи и нуркачи и дека ретко прават грешки и ги напаѓаат.

На инстаграм налогот „juansharks“, кој го следи морскиот и подводниот свет, а особено ајкулите и другите загрозени морски животни, е поставен следниот коментар.

Еве повеќе докази дека ајкулите пливаат покрај сурфери, пливачи и нуркачи секој ден и дека ретко прават грешки и ги напаѓаат – пишува на налогот.

Имено, видеото е преземено од дрон кој летал неколку метри над површината на океанот во близина на брегот на Австралија. Во водата имаше сурфачи на ветер, пливачи и кајакари, а потоа дронот сними голема бела ајкула додека незаинтересирано минуваше под нив во водата.

Некој од сурферите забележал ајкула, па се случило општо бегство од водата. Тоа е момент што ги вознемирува ајкулите или ги тера да напаѓаат, но оваа едноставно не беше заинтересирана за напад или беше презаситена.

Овој канал е познат по тоа што се занимава со поле на заштита на сите видови морски животни, но посебен акцент е ставен на ајкулите.

Па така, можете да видите како нуркачи и претежно девојчиња пливаат до голема бела ајкула долга 6 метри, што предизвикува прилично неверување и ужас кај набљудувачите, па обично се смета дека се работи за фотомонтажа, но тогаш видеото негира сè.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com