-0.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Ајкула нападна британски туристи во Австралија

Најчитани вести

Двајца британски туристи се тешко повредени во напад на ајкула, додека нуркале во Австралија, соопштија властите.

Ајкулата на едниот турист му го одгризала стапалото, а на вториот ногата.

Туристите на возраст од 22 и 28 години, нуркале на островот Витсандеј кога се случил нападот, јави „АП“.

Спасувачите со чамец ги извадиле нуркачите на копно, од каде со хеликоптер биле превезени во болница во градот Макај, и се наоѓаат во сериозна, но стабилна состојба.

Од болницата соопштија дека 28-годишникот го загубил стапалото.

Во ноември, минатата година, ајкула уби 33-годишен маж во Витсандеј, а два месеци претходно нападнати беа двајца туристи, од кои 12-годишно девојче ја загуби ногата.

Зголемениот број на напади од ајкули, би можело да ја загрози посетеноста на светски познатата туристичка дестинација, наведе „АП“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести