27.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Ахмети: Пописот ќе се одржи во април, нема одложување

Најчитани вести

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска истакна дека пописот закажан за во април ќе се одржи и оти нема никакви причини за негово одложување.
Одговорајќи на новинарски прашање, на свечената академија по повод независноста на Косово во Скопје, Ахмети рече дека предвремени парламентарни избори не се во интерес на државата.

„Што се однесува до предвремените избори сметам дека се организираат во случаи на кризи, нефункционирање на Парламентот, блокирање на институциите, такво нешто нема и ниту во иднина мислам дека нема да има, бидејќи не се во интерес ниту на државата, а ниту и на партнерството во овој случај“, рече Ахмети.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести