16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Ахмети – Лудва: Поддршката од Чешка да се засили во текот на нејзиното претседавање со Советот на ЕУ

Најчитани вести

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес оствари средба со Јарослав Лудва, новиот амбасадор на Чешката Република во Скопје.

Претседателот Ахмети упати честитки за изборот на новиот амбасадор, при што му посака успешна работа и изрази надеж дека неговиот ангажман ќе придонесе во зацврстувањето и унапредување на билатералните односи меѓу двете земји.

Ахмети и Лудва разговараа за предизвиците со кои се соочуваат двете земји и регионот, како и најновите случувања на политичката сцена во земјата и воената криза во Украина, а двајцата соговорници ја осудија воената агресија на Руската Федерација врз територијата на Украина.

Претседателот на ДУИ, Ахмети, укажа дека континуираната поддршка што ја добиваме од Чешката Република на евроинтегративниот пат очекува да биде засилена за време на чешкото претседавање со Советот на ЕУ, кое се очекува да почне на 1 јули оваа година.

Чешката Република секогаш го истакнала фактот дека зајакнувањето на претпристапните партнерства ќе доведе до унапредување на инфраструктурните врски помеѓу Европската Унија и Западен Балкан, како и подобро имплементирање на принципот на доброто владеење.

Како добар познавач на политичките состојби во регионот, амбасадорот Лудва искажа задоволство од можноста својата богата дипломатска кариера да ја продолжи сега и во Република Северна Македонија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com