14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Ахмети за пописот: Не беше лесно, но успеавме да биде завршен успешно

Најчитани вести

Али Ахмети, претседателот на ДУИ упати честитка до институциите за завршената работа по објавените резултати од пописот на населението.

-Им честитам на сите институции кои беа вклучени и го помогнаа пописот како процес кој започна во март минатата година со дијаспората во земјата и заврши во септември со пописот во државата, процес и предизвик нималку лесен, но успеавме да биде завршен успешно, вели Ахмети.

Тој вели дека пописот на населението дава појасна слика за бројот на жители во земјава.

„Албанците се 29,5% од вкупното население и 24,3% од резидентното население, додека во градот Скопје 22,8% (во споредба со 20,04% во 2002 година)”, вели лидерот на ДУИ.

Sot, Republika e Maqedonisë së Veriut pas 20 viteve ka një pasqyrë më të qartë sa i përket numrit të përgjithshëm të…

Posted by Ali Ahmeti on Wednesday, March 30, 2022

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com