12.8 C
Skopje
Monday, June 14, 2021

Африканците пронајдоа нова варијанта на коронавирус со дури 40 мутации

Најчитани вести

Африканските здравствени власти откриле нов сој на коронавирус кај патник што патувал од Танзанија до Ангола.

Африканскиот центар за контрола на болестите објави дека кај овој вид коронавирус има уште 40-ина мутации.

Официјалните власти велат дека овој нов вид коронавирус предизвикува сериозна загриженост.

Танзанија не објавува податоци за бројот на заразени од Ковид-19 и натамошното ширење на овој нов вид 19 не може да се следи.

Според упатените во таа земја, сè уште не е познато дали постојните вакцини ќе бидат ефикасни против новиот сој на коронавирусот.

Официјални лица предупредуват дека Африка е на пат кон третиот бран од пандемијата на Ковид-19.

Британските и јужноафриканските видови на коронавирусот се потврдени во 18 африкански земји, според ЦДЦ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести