3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

АУТОПСИЈАТА Е ЗАВРШЕНА, ПОЧИНАТИТЕ СЕ ЗАДУШИЛЕ Обвинителството вели спасени се 8 луѓе, најдени се 44 тела

Најчитани вести

Еден од преживеаните во несреќата на автопатот Струма тврди дека спасените патници не се седум, туку осум. Ова го соопшти во четвртокот на брифинг портпаролот на главниот обвинител Сиика Милева. Таа нагласи дека тврдењето на преживеаниот може да се должи на „лоша меморија“. Но, фактите покажуваат дека во автобусот биле пронајдени 44 тела, а не како што претходно се мислело – 45.

– Телата секако беа 44. Бројот на анкетирани лица е ист. Граничната контрола на контролниот пункт Капитан Андреево eвидентирала 52 патници во автобусот. Единствената опција е еден од патниците на списокот да се качи во друг автобус – објасни заменик-главниот обвинител Борислав Сарафов.

– Во медиумите многу се шпекулира за инцидентот на автопатот Струма. Во случајот нема очевидци, а во медиумите веќе има над 20 – додаде Сарафов.

– Двајца од патниците во автобусот беа сослушани. Тие беа будни и даваа крајно објективни информации. Нивните сведоштва целосно се преклопуваат и ги прифаќаме како целосно веродостојни и правилно презентирани. На распит се уште двајца патници кои се во Пирогов. Тие денеска можат да сведочат – додаде Сарафов.

Оперативната верзија дека автобусот превезувал шверцувано гориво во цевки е категорично отфрлена, соопшти обвинителството. Отфрлена е и верзијата за терористички чин.

– Назначени се судско-медицински вештачења на сите починати. Аутопсиите се готови. Повеќето од нив починале од задушување, а не од повреди или од експлозија – додаде Сарафов.

Бугарскиот истражител и обвинител утре заминуваат за Скопје. „Ќе ја донесат нашата апликација за правна помош и најверојатно утре ќе ги добијат ДНК профилите на роднините. Ќе направиме споредба со ДНК профилите на жртвите, подготвени од нашите медицински лица“, додаде тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com