8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Атопија – избор на соодветна козметика

Најчитани вести

Атопија претставува наследна склоност кон поголема продукција на IgE и бурно реагирање на вообичаени стимуланси од надворешната средина. Личности со атописка конституција имаат поголем ризик во текот на животот да развијат некоја алергиска болест.
МАНИФЕСТАЦИЈА на атопија:

  • Атописки дерматит
  • Алергиски ринит
  • Бронхијална астма
  • Кератоконјуктивит

Алергени кои можат да бидат активатори на атопискиот дерматит може да се најдат во опкружувањето на детето и да дојдат во контакт со кожата (грињи, полени, честички од загаден воздух, животински влакна), а може да бидат и алергени од храна (риба, кикирики, јајца и слично). Изложеност на алергени од храна со голем алергиски потенцијал (животински протеини, вештачки бои, конзерванси) може да се предизвикувачи за појава на атопискиот дерматит.

Сапуните и детергентите ја менувата pH вредноста на кожата, со што се предизвикува ослободување на про-инфламаторни фактори од клетките на површинскиот слој на кожата (епидермисот) кои понатаму ги разградуваат нивните липиди. Докторите се едногласни кога станува збор за изборот на средства за хигиена. Овие производи мора да имаат физиолошка pH со просечна вредност 6, не треба да предизвикуваат иритации и мора да имаат ниско ниво на алергени.

Негата на атопичната кожа мора да содржи правилно балансирани емолиенси кои во својот состав имаат хумектанси –супстанци кои спречуваат загуба (испарување) на водата од кожата, и ја врзуваат и водата од надворешната средина, супстанции за обнова на заштитната липидна бариера на кожата, соединенија кои го намалуваат воспалението на кожата и чешањето.

Препорака на Аптека ДНА АННИ ФАРМ за нега на атопична кожа е линијата ATODERM од медицинската козметика BIODERMA

BIODERMA Atoderm SOS Spray 200ml – Аптека ДНА Анни Фарм (annifarm.com.mk)

Против чешање за иритирана,сува и многу сува кон атопична кожа

Моментално смирува и ја намалува потребата за чешање уште при првото нанесување. Интензивна заштита и долготрајно делување благодарение на заштитните патентирани комплекси. Делува за 60 секунди и ефектот трае до 6ч.
Возрасни, деца и бебиња* уште од првиот ден на раѓање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com