8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Атлетико по 13 години купи фудбалер од Реал и тоа за 40 милиони евра

Најчитани вести

Атлетико Мадрид донесе засилување од лутиот градски ривал Реал, за 40 милиони евра е купен фудбалерот од средниот ред, Маркос Љоренте.

„Колчонероси“ попладнево соопштија дека го ангажираше Маркос Љоренте. 24 годишниот Шпанец пристигнува од локалниот ривал Реал Мадрид. Детели не беа откриени, но медиумите пренесуваат дека трансферот е вреден 40 милиони евра.

Фудбалерот не е во плановите на Зинедин Зидан, но затоа пак се вклопува во замислите на Диего Симеоне и ќе треба да го пополни местото на Родри, кој наскоро ќе се пресели во Манчстер Сити за 70 милиони евра.

Маркос Љоренте е голем борец од средниот ред, кога во сезоната 2016/17 беше на позајмица во Алавес, беше играчот со најмногу освоени топки во првенството на Шпанија, дури 303. Има одлични физички предиспозиции а знае и да игра со топка, па се очекува перфектно да се адаптира во стилот на Чоло и Атлетико.

Тој ќе стави потпис на петгодишен договор и ќе биде првиот играч кој по 13 години директно од Бернабеу завршува во Атлетико. Последен кој го заменил Реал со лутиот градски ривал е Хосе Мануел Хурадо во 2006.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести