7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Атентат врз Зоран Заев во 2018-та година, спречен од грчките тајни служби – се огласи и премиерот

Најчитани вести

Грчките тајни служби и Владата спречиле обид за атентат врз лидерот на Северна Македонија, Зоран Заев, неколку месеци по потпишувањето на Договорот од Преспа во летото 2018 година, и пред парламентот да изгласа измена на Уставот со 80 гласови.

Ова беше објавено во „Сандеј тунајт“ од извор близок до тогашното Министерство за надворешни работи. Изворот во исто време бил и неформална врска со тајните служби и Министерството за одбрана, кое имало значајна улога во целиот случај, јавуваат грчките медиуми.

Според изворот, по ратификацијата на Договорот од Преспа од парламентот во Скопје со 69 гласови на 20 јуни (договорот беше потпишан на 12 јуни во селото Псарадес во Лерин во Преспа), политичката тензија го достигна врвот во соседната земја.

Организации на дијаспората од Австралија и Канада го изразуваат својот гнев, и наводно ќе ги финансираат негативните реакции во Скопје, но исто така имаат и средства канализирани за „обезбедување“ на нападот.

На „Слободен печат“, може да го прочитате целиот текст, а воедно и изјавата на премиерот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com