2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Асани на „Фејсбук“: Не направив никаква грешка во случајот со родилката

Најчитани вести

Директорот на струшката болница, Мухамед Асани, се огласи на „Фејсбук“ откако вчера министерот за здравство Венко Филипче го разреши од функцијата поради случајот со родилката од Дебар, Јилдиз Веапоска која при породувањето во Струга остана без бубрег, матка и јајник.

Во меѓувреме формирана е петчлена комисија на барање на семејството на родилката, којашто ќе треба да утврди дали биле направени пропусти при породувањето.

Асани пишува дека дека во текот на неговата работа во случајот со родилката немало ниту една грешка.

„Во врска со случајот од Дебар, ја разбирам болката на семејството, но треба да знаат дека во тек на мојата работа немало ниту една грешка. Жалам што пациентката се соочи со една таква компликација, но после интервенцијата целата состојба им беше објаснета на семејството и текот на операцијата. Целата медицинска документација им ја предадов на авторитетите и ќе го почитувам секој нивна одлука“, пишува Асани, додавајќи дека неговата совест е мирна.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com