6.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Асад: Турскиот народ е наш сосед, непријателот е Ердоган

Најчитани вести

Средба со турскиот претсесдател Реџеп Тајип Ердоган би била невкусна се додека турската армија се наоѓа на нашата територија, изјави сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервју за телевизијата „Раша Тудеј“ (РТ).

– Не мислам дека оној кој ја окупира вашата земја ќе биде меѓу вашите приоритети за средба – изјави сирискиот лидер во одговор на прашање дали има шанса за средба меѓу него и неговиот турски колега.

Асад, сепак, забележа дека не е против преговори со Анкара.

– Ние не ја гледаме Турција како непријател. Турскиот народ е наш сосед. Имаме заедничка историја. Непријателот е Ердоган и неговата политика – подвлече шефот на сириската држава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com