Home » Артета за црвениот картон: Ќе мора да играме со стоперка

Артета за црвениот картон: Ќе мора да играме со стоперка

by Lina Muslija

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета ги предуперди своите фудбалери дека ќе мора да се прилагодат на новите правила за „крадење на времето“, но не е задоволен од црвениот картон што му беше покажан на Такехиро Томијасу на натпреварот со Кристал Палас.

„Топџиите“ славеа на гостувањето кај Кристап Палас со голот на Едегард од пенал, но најмногу се зборува за црвениот картон на Томијасу.

Сезонава судиите добија инструкции да бидат построг и да казнуваат кога ќе се „краде времето“ и кога фудбалерите ќе протестираат кај арбитрите. Статистиката покажува дека дури 14 жолти картони биле поделени во првите две кола за „крадење на времето“.

Што се случи на мечот Кристал Палас-Арсенал? Каи Хаверц ја држеше топката 15 секунди пред да го изведе аутот. не го направи тоа туку топката му ја додаде на Томијасу, кој ја држеше осум секунди и доби жолт картон. Неколку минути подцна Јапонецот го фаулираше Ају го дби вториот жолт картон и го заврши натпреварот.

„Ова се нови стандарди… Не знам колку време му требаше. Дваесет и три секунди? Не е точно. Мислам дека беа осум. Можеби ќе треба да играме со стоперка. Во ред е, победивме, среќен сум. Новите правила се едно, но начинот на кој се спроведуваат е нешто сосема друго. Ќе се адаптираме“, изјави Артета.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More