10.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Артета за Озил: Беше важен играч за Арсенал, но не играше

Најчитани вести

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, прв пат се огласи во јавноста по заминувањето на Месут Озил. Шпанецот смета дека спогодбениот раскин на договор бил најдобра опција за фудбалерот и клубот. Озил, кариерата ќе ја продолжи во Фенербахче.

Десет месеци, Озил, беше во немилост кај тренерот Артета, кој на почетокот на новата сезона не го пријави за настап во Премиер лигата и Лига Европа. Јасно е дека по седум и пол години и четири освоени трофеи во ФА купот, разделбата на Озил со клубот не беше пријателска.

„Од многу причини ситуацијата беше тешка. Позната е историјата на неговиот случај. Како почна и како се одвиваше. Тој беше исклучително важен играч за Арсенал, играч со големо влијание, но не играше и не беше со тимот. Тоа беше тешко за двете страни. Сакаша да игра, а ние не можевме да му го овозможиме тоа. Само на ваков начин можеше да биде решена целата ситуација“, рекол Артета.

Фенербахче е петтиот клуб во кариерата на Озил. Светскиот првак со Германија, претходно настапуваше за Шалке, Вердер и Реал Мадрид.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести