4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Арсовски: Заев им крати по 5.660 денари на наставниците секој месец

Најчитани вести

Зоран Заев и СДСМ потценувајќи ја интелегенцијата на професорската и наставничката фела, секој месец им крати и им зема по 5.660 денари од нивната плата, изјави на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.

– Покажувајќи провидно итроманство кое што го препознаваат и професорите и наставниците, Заев мисли дека може да ги залаже професорите да прекинат со протестите и да не си ги бараат своите плати, па им покачи некои си 10% кои што се многу помалку од тоа што треба да го добијат според Закон односно според Колективниот договор од 2010 година. Фактот е дека наместо Заев и СДСМ да зголемуваат 10%, тие на професорите и наставниците им кратат 5.660 денари односно за една година, им кратат околу 67.920, или приближно 1.100 евра – вели Арсовски.

Тој објасни дека наставниците и професорите во основното и средното образование според Колективниот договор од 2010 година имаат коефициент на сложеност за пресметка на плата од 2.533, кој се множи со минималната плата која моментално изнесува 12.500 денари нето при што се добива плата од 31.660 денари односно за 5.660 денари повеќе од сегашното покачување од 10%.

– Доколку пак се земе во предвид дека минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари тогаш согласно закон и Колективен договор наставниците и професорите треба да земаат плата од 36.700 денари, односно 10.700 денари повеќе од тоа што сега го ветува Заев. Па затоа, ги повикуваме јавно Заев, Министерството за образование, СДСМ, Владата и сите останати институции, да почнат уште веднаш да ги исплаќаат платите на професорите и наставниците согласно Колективниот договор потпишан од 2010 година. Покачувањето кое го демонстрираат СДСМ и Заев е всушност кратење од буџетот на професорите и наставниците. Лицемерието на СДСМ и Заев е толку очигледно, што на секој можен начин се обидува да ги манипулира сите структури од администрацијата и јавниот сектор“ – потенцира Арсовски

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести