13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Арсенал рутински го мина првото коло во Англискиот лига куп

Најчитани вести

Арсенал рутински го мина првото коло во Англискиот лига куп, победувајќи го второлигашот Вест Бромвич Албион со 5:0 на гости, за кревање на моралот по двата порази на стартот на Премиер лигата и притисокот кон менаџерот Микел Артета.

Присуството на капитенот Пјер-Емерик Обамејанг веднаш се покажа на теренот, откако тој постигна два гола во 17. и 45. минута, пред Никола Пепе во финишот на првото полувреме да зголеми на 0:3. Талентираниот Букајо Сака во 50. минута зголеми на 0:4, пред Обамејанг да го комплетира хет-трикот во 63. минута од мечот. Александер Лаказет зголеми на 0:6 во 79. минута.

Во второто коло се и Саутемптон, кои го „прегазија“ Њупорт со 8:0, како и Барнли, кои на „Сент Џејмс Парк“ ги елиминираа Њукасл на пенали откако во регуларните 90 минути беше 0:0.

АНГЛИСКИ ЛИГА КУП, 1.КОЛО

Њукасл – Барнли 0:0, 3:4 пен.

Њупорт – Саутемптон 0:8

Вест Бромвич Албион – Арсенал 0:6

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com