9.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Аријана Гранде тужи модна компанија за 10 милиони долари

Најчитани вести

Пејачката Аријана Гранде поднесе тужба против модната компанија „Forever 21“ за злоупотреба на нејзиниот имиџ за зајакнување на продажбите, објавија „Ројтерс“ и „Пипл“.

Судската постапка, поднесена од 26-годишната Гранде во федералниот суд во Лос Анџелес, е за „најмалку 10 милиони долари“.

Според текстот во тужбата, од компанијата „Forever 21“ искористила за својата рекламна кампања, инспирирана од „7 Rings“ на Ариана Гранде, модел, кој неверојатно личи на поп-sвездата.

Во објавите на Instagram, компанијата исто така користеле текст, видео и аудио на предметното парче без дозвола. Ова се случи откако Гранде одби порано во годината да се приклучи на заедничката маркетинг кампања на „Forever 21“ и придружниот бренд „Riley Rose“, бидејќи компензација била „недоволна за уметник од нејзина класа“.

Аријана Гранде тврди дека „Forever 21“ наштетила на нејзиното име, имиџ и права, оставајќи впечаток дека потрошувачите водат кампања со нејзина поддршка.

Гранде има над 65 милиони следбеници на Твитер и над 163 милиони на Инстаграм. Суштински дел од фан-базата на пејачката се преклопуваат со целните пазари на „Forever 21“ и „Riley Rose“, забележува Ројтерс.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com