9.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Аргентина го сруши Бразил на Маракана, Меси ја освои првата Копа Америка

Најчитани вести

Аргентина во финалето на Копа Америка на Маракана го победи Бразил со 1:0 и по 15. пат стана првак на Јужна Америка.

Аргентина со овој наслов се изедначи на врвот со Уругвај по бројот на титули. Бразил е на третото место со девет освоени титули.

Се за ЕУРО 2021 на едно место, домаќини, групи, распоред, најава, анализа, очекувања, предлог типови, ковид протоколи, правила, рестрикции
Гаучосите на овој трофеј чекаа цели 28 години. Последен пат Аргентина беше првак во далечната 1993. година.

Исто така, она што посебно е интересно е што Лео Меси за прв пат во кариерата освои една важна титула со репрезентацијата на Аргентина.

Единствениот стрелец на натпреварот беше Ди Марија во 21. минута.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести