21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Арауз прогласи победа на претседателските избори во Еквадор

Најчитани вести

Кандидатот на левицата за претседател на Еквадор, Андрес Араус, соопшти дека победил на изборите што се одржаа вчера во оваа латиноамериканска земја.

Британските медиуми пренесуваат дека Араус ја прогласи својата победа над својот главен ривал, Гиљeрмо Ласо, но не прецизираше дали има освоено доволен број гласови да го избегне вториот изборен круг.

Еквадорците вчера избраа нов претседател на земјата, а Араус, 36-годишен економист и соработник на поранешниот претседател Рафаел Кореја, пред изборите водеше во анкетите, пред се, поради ветувањетоа дека директно ќе им уплати милијарда долари на семејствата и дека ќе се спротивстави на условите за финансиски пакет помош од 6,5 милијарди долари на ММФ, пренесуваат британските медиуми.

Претходните анализи навестуваа дека победата на Араус би значела враќање на Латинска Америка кон левичарската политика, која веќе победи во Аргентина и Боливија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com