-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Апсурдната идеја на Трамп за Гренланд не е приоритет

Најчитани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет, но дека е стратешки интересно.

Тој им рекол на новинарите дека таа тема излегла во разговор внатре во неговата администрација.

– Таа идеја се појави и стратешки е интересна – рекол Трамп.

Американскиот претседател навел дека Гренланд претставува економски товар за Данска, која, како што вели, поради тоа губи речиси 700 милиони долари годишно.

Претходно економскиот советник во Белата куќа, Лери Кадлоу, потврди дека Трамп сака да размисли околу купувањето на Гренланд, иако за тој остров порачаа дека не е на продажба.

Се огласи и данската премиерка, Мет Фредериксен, која порача дека Гренланд не е на продажба, како и дека идејата да се продаде на САД е апсурдна.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести