23.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Апсолутно критично : Неопходно е да се одреди потеклото на Короната за да се избегне Ковид 32

Најчитани вести

Истрагата за потеклото на Ковид 19 е „апсолутно критична“ доколку сакаме да спречиме понатамошни пандемии и да избегнеме „Ковид 32“, рече американскиот експерт Питер Хотез.

Ќе имаме Ковид 26 и Ковид 32 ако не го разбереме целосно потеклото на Ковид19. Ова е апсолутно критично “, изјави за Ен-Би-Си Хотез, декан на Националното училиште за тропска медицина на Медицинскиот колеџ Бејлор во Хјустон, Тексас.

Хотез рече дека верува дека Соединетите Држави мораат да направат многу повеќе отколку да иницираат истраги за теории дека вирусот поминал од животни или дека „протекол“ од лабораторија во Вухан, Кина, додава „Њујорк Пост“.

Мислам дека направивме колку што можевме во областа на разузнавањето. Соединетите држави треба да испратат експерти во епицентарот на пандемијата, во Вухан. „Потребен ни е тим од научници, генетичари, биолози, експерти за лилјаци, да поминат шест до 12 месеци во кинеската провинција Хубеи, со цел целосно да го откриеме изворот на Ковид-19“, нагласи Хотез.

Тој додаде дека е „свесен дека Кина нема да се согласи на целосна соработка“.

Мораме да извршиме притисок врз силната Кина, па дури и можните санкции, за да им овозможиме на тимот врвни епидемиолози и вирусолози да имаат непречен пристап до животни, луѓе и примероци од лабораторијата“, додаде Хотез.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести