1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Апсења и конфликти со полицијата на анти-ковид протестите во Берлин

Најчитани вести

Стотици луѓе протестираа вчера во Берлин против мерките на германската влада во борбата против коронавирусот и покрај забраната за собирот, што доведе до апсења и конфликти со полицијата. Локалните власти забранија неколку различни протести регистрирани за викендот. Берлинската полиција ангажираше повеќе од 2.000 полицајци низ градот. Беше наведено дека демонстрантите се обиделе да го пробијат кордонот, па полицијата користела солзавец, а во некои делови од Берлин, беа уапсени демонстранти.

Во мај Германија ублажи многу мерки поврзани со коронавирусот, вклучувајќи повторно отворање на рестораните и баровите. Сепак, за многу активности, како влез во затворените простории на рестораните или престој во хотел, се бара доказ за вакцинација, негативен тест или дека лицето заздравело од коронавирус.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести