Home » Апел за помош: Да му помогнеме на семејството Миткови од с.Габревци, Конче

Апел за помош: Да му помогнеме на семејството Миткови од с.Габревци, Конче

by Журнал.мк

Семејството Миткови од с.Габревци, Конче има потреба од нашата помош. Единствениот приход на ова семејство е тутунот, а социјалните служби „кренале раце“ од нив. Живеат во голема сиромаштија и едвај врзуваат крај со крај. 

Валентина Миткова од с.Габревци, родена во с.Дамјан пораснува во сиромашно семејство. Моментално живее со сопругот Трајан и нејзиниот син. Кога се омажила за Трајан, западнала во уште поголема сиромаштија, сопругот и е болен и работнонеспособен. Секој ден им е потежок, едвај крај со крај врзуваат. Куќата им е многу напуштена и влага има насекаде. Таваните почнуваат да паѓаат, а немаат ни веце. Немаат парична помош од никаде, и социјалните служби кренале раце од нив.

Со нив е синот Ратко, и тој со години се лечи и е со нарушено здравје, има депресија. Парите што ги заработуваат од тутун ги даваат прво за лекови, а за леб што ќе се најде. Секој ден им е тежок, со надеж дека ќе биде подобро.

Се упатува апел до сите граѓани кои се во можност да донираат на сметката 3009971469003 – Валентина Миткова.

Екипата на Срце на дланка беше во посета на ова семејство, нивната приказна и условите во коишто живеат можете да ги погледнете во 10.38 минута од видеото.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More