21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Анѓушев ги отфрли сите обвинувања од ДКСК: Работам согласно Уставот и Законот

Најчитани вести

Категорично изјавувам дека во извршувањето на функцијата заменик претседател на Владата задожлен за координација на економските ресори во целост се придржуам кон почитување на законските прописи. Соодветно на тоа и во комункацијата со сите останати институции во државата се водам од интересите на државата и граѓаните согласно законските прописи, вели во реакција Кочо Анѓушев, откако Антикорупциска реши да поднесе иницијатива до премиерот Зоран Заев за отворање постапка за утврдување одговорност против вицепремиерот Кочо Анѓушев, при носењето на владината одлука за намалување на акцизата за увоз на литиум јонски батерии.

Тој во реакцијата наведува дека постапувајки по предметите иницирани пред ДКСК ги доставивме сите побарани податоци и документи со цел да им овозможи да ја утврдат материјалната вистина.

„Во конкретниот случај за намалување на царинските стапки за литиум- јонски батерии за акумулатори уште еднаш потврдувам дека во предметот имам доставено изјава со која се изземам од постапување и одлучување.

Не ги знам причините поради која антикорупциската комисија ја донела одлуката. Откако ќе ја добијам на писмено ќе можам да дадам коментар за истата.

Убеден сум во законитостат и исправноста на моето работење и ќе ги преземам сите неопходни дејствија пред надлежните органи за да се докаже вистината, бидејки не сум го прекршил закските прописи.

Владата на Република Северна Македонија во полн капацитет одлучува по сите прашања што се поставуваат на владина седница и секаде каде што е можно да дојде до конфликт на интереси уредно сум се пријавил и сум поднел изјава согласно законот“ вели Анѓушев во својата реакција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com