8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Антикорупциска ќе го испитува имотот на Василевски кој купи стан којшто Јанева не го замрзна

Најчитани вести

Антикорупциската комисија ќе го испитуа имотот на неодамна разрешениот директор на МЕПСО, Сашо Василевски.

Предметот антикорупционерите го отворија на денешната седница.

Отворањето на овој предмет доаѓа откако беше објавена сторијата дека додека Василевски беше на директорската позиција, купил стан од осомничен во случајот „Поштенска банка“ на СЈО три дена пред Катица Јанева да даде налог за замрзнување на имот.

Станот, како што објави новинарот на А1он, Васко Маглешов, е од 109 метри квадратни, а бил купен од гевгелиската фирма „Бетон Дооел“, сопственост на Томе Главчев, еден од осомничените во случајот на СЈО. Зделката била направена 17 дена по отворањето на истрагата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести