30.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Антикорупциска побарала М-НАВ да ги достави документите од набавката на радарскиот систем

Најчитани вести

Државната комисија за спречување корупција доставила барање до М – НАВ да им ги достават сите документи во врска со тендерот за радарскиот систем наменет за аеродромот во Скопје. Антикорупциска реши да истражува по сопствена иницијатива, при што испрати и барање за информации за спорниот тендер и до Владата.

Антикорупциска бара одговори, во кое својство генералниот секретар Драги Рашковски бил вклучен во тендерската постапка. Случајот се отвора откако во јавноста осамна аудио снимка на која се слуша како Рашковски наводно договора реализација на тендерот кој го добила италијанската фирма „Леонардо“.

Во аудио снимката која беше пласирана во јавноста, се слуша како генералниот секретар споменува бројка од 15 отсто.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com