Home » Антикорупциска: Немаме надлежност за суспензија на обвинителите Бубевски и Ајро

Антикорупциска: Немаме надлежност за суспензија на обвинителите Бубевски и Ајро

by Журнал.мк

Државниот правобранител побарал од Антикорупциската комисија да ги суспендира обвинителите Гаврил Бубевски и Артан Ајро сè додека не се завршат предметите поврзани со имотот на Трансмет, во случајот Труст. Во претставката до Комисијата, правобранителството навело дека има судир на интерес, а против обвинителите се поднесени кривични пријави. За овој предмет Антикорупциската комисија се прогласи за ненадлежна со објаснување дека за суспензија одлучува републичкиот обвинител Јовески.

Членовите на антикорупциска побараа и отчетност од Обвинителството за предметите кои ги отвораат.

На седницата на Комисијата при разгледувањето на неколку претставки беа наведени и позитивни практики за соработка и постапување на Владата и Просветниот инспекторат по иницијативи кои се во нивна надлежност.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More