1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Анкета: Премиерот Пленковиќ со најниски оценки

Најчитани вести

На врвот на листата на најнегативно оценети хрватски политичари се наоѓа премиерот Андреј Пленковиќ, а претседателот на Парламентот Гордан Јандроковиќ е меѓу првите тројца, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од „Промоција плус“.

Анкетата покажала пораст на популарноста на новиот градоначалник на Загреб, Томислав Томашевиќ и политичката платформа Можеме, пад на рејтингот на претседателот Зоран Милановиќ и силна прва позиција на ХДЗ.

Една година од последните парламентарни избори во Хрватска, ХДЗ е сè уште водечка политичка партија, а според резултатите од анкетата спроведена овој месец, неа ја поддржуваат 27,4 проценти од испитаниците, што покажува дека оваа партија има голема предност во однос на политичката конкуренција , пренесува загрепскиот „Јутарњи лист“.

На второ место се уште се наоѓа СДП со поддршка од 18,7 проценти, што е 0,2 отсто помалку отколку во јуни, но истражувањето покажува дека СДП сериозно се приближува кон коалицијата Можеме, која забележа зголемување на популарноста и поддршката од 16,9 проценти од испитаниците, односно 3,5 проценти повеќе отколку минатиот месец.

И покрај падот на рејтингот, Татковинското движење на Мирослав Шкоро се наоѓа на четвртото место, со поддршка од 6,4 проценти од испитаниците, што е 1,8 проценти помалку отколку во јуни, а Мост е на петтото место со 4,8 проценти поддршка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести