33.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Анкета: Две третини од граѓаните на Србија се за враќање на воената служба

Најчитани вести

Две третини од српските граѓани поддржуваат повторно воведување на задолжителна воена служба, покажуваат резултатите од анкетата на јавното мислење спроведена од Центарот за геостратешки истражувања и тероризам.

Вкупно 63,81 процент веруваат дека модернизацијата е неопходна за Военото воздухопловство и противвоздушната одбрана (РВПВО), а 25,22 проценти тоа го сметаат за копнената војска.

Од анкетираните, 47,35 отсто веруваат дека РВПВО има направено најголем напредок во модернизацијата во изминатите пет години, а 24,14 проценти одговориле дека ниту еден вид на Војската на Србија (ВС) не бил модернизиран во тој период.

Две третини од испитаниците, или 66,4 проценти, веруваат дека концептот на милитаризација не е надминат во 21. век, а 61,81 отсто сметаат дека е неопходно да се зголеми бројот на мировните сили, додека 67,3 проценти изјавиле дека е потребно да се зголеми и резервниот состав на српската армија.

Воената неутралност на Србија ја поддржуваат 68,7 проценти од граѓаните, а 18,4 отсто се против.

За 41,97 проценти од луѓето неутралноста не е долгорочно решение, а повеќе од половина од граѓаните, 50,44 отсто, сметаат дека Србија не треба да биде членка на некој воен сојуз, но 32,6 проценти го мислат спротивното.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com