22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Анкара потврди дека продолжува со нападите во Сирија

Најчитани вести

Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позиции на курдските борци на север во Сирија. Во соопштението не се дадени повеќе детали.

Турските трупи и нивни сириски бунтовнички сојузници почнаа вчера офанзива на североисток во Сирија. Во нападите вчера загинаа најмалку 15 цивили и повредени се над 20.

Сириските медиуми јавија дека турските ВВС денеска гранатирале во реонот на селото Рас ал Аин во северна Сирија. Сириската телевизија Ал Ихбарија јави дека во операцијата учествуваат копнени сили на турската армија. Ал Џазира јави дека турската армија зазела неколку села во регионот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com