27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Анета Светиева е добитник на наградата „Нерешки мајстори“ на ДЛУМ

Најчитани вести

Друштвото на ликовни уметници на Македонија наградата „Нерешки мајстори“ ја доделува од од далечната 1976 година на истакнати автори кој дале голем придонес во современата македонска ликовна сцена.

Оваа година наградата „Нерешки мајстори“ за животно дело ќе и биде доделена на авторот Анета Светива. По тој повод на 25.12.2019 година (среда) во Уметничкиот центар АРТ ХАБ во ГТЦ, 2 кат, локал 306, со почеток во 20 часот со видо проекција на творештвото на Анета Светиева и пригоден говор кој што ќе го одржи кураторот Викторија Васева Димеска свечено ќе и биде врачена наградата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com