Home » Андреас Трајковски во Данска урна рекорд – стар 27 години!

Андреас Трајковски во Данска урна рекорд – стар 27 години!

by Журнал.мк

Изминатитот викенд на отворено првенство на Данска, нашиот атлетичар Андреас Трајковски дојде до големо остварување.

Тој оствари во дисциплината скок во далечина со резултат 7,33 см и го урна рекордот кој беше стар 27 години. Истиот беше поставен од Тони Дамчески во 1995 година и изнесуваше 7.13 см.

Покрај во дисциплината во скок во далечина Андреас настапи и на трката на 60 метри, постигна резултат во финалето 6,97 секунди и се пласираше на 4. место.

За потсетување Трајковски од неодамна доби согласноста од Светската федерација за промена на националност и од 9. февруари 2022 година ја претставува нашата федерација.Комплетни резултати од неговиот настап можете да погледнете на следниот линк : https://easyrecord.se/result?2V9bOO

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More