-0.2 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

Ангелов: Забраната за движење на Водно останува

Најчитани вести

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција рече дека на Јасен и на Водно забраната за движење низ шуми сѐ уште важи. Причина за тоа се двата активни пожари, од кои еден се провлекува две седмици и сѐ уште не може да се изгасне.

„Во текот на денешниот ден заседава Главниот штаб за управување со кризи и со заклучок ќе препорачаме дополнително олабавување на забраната за движење во природа. Во очекување сме на нови врнежи. Врнежите доколку се појават во следните денови постои можност за целосно укинување на оваа забрана, но се дотогаш мора да бидеме внимателни. Во практика се покажа дека зголемената свесност кај граѓаните е она што помогна да се намали бројот на пожари и координираното дејствување на нашите институции“, истакна тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com