32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Ангеловска вели „НЕ“ на Бектеши – нема пари за ЕКО автомобили

Најчитани вести

Во буџетот за 2020 година нема да има пари за мерката за субвенционирање од 3 илјади евра и за понизок данок на додадена вредност за увоз на поеколошки возила со Еуро 5 и 6 стандард. Министерката за финансии, Нина Ангеловска не даде зелено светло за планот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој имаше за цел колку-толку да го намали аерозагадувањето кое го предизвикуваат старите автомобили.

Министерот Бектеши, кој денеска го презентираше Буџет-планот за 2020 година, никаде не го спомна субвенционирањето на возилата. Запрашан околу прекинување на мерката, тој одговори дека ова е последица на ограничувачкиот фактор.

Мерката за субвенционирање од 3 илјади евра за оние кои ќе купат возило кое загадува помалку, беше презентирана летово. Целта беше да се поттикне купувањето автомобили со повисок еколошки стандард, како што се ЕУРО 5 и 6, а со тоа да се придонесе за намалување на загадувањето на воздухот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com